Fájdalomcsillapítás
ízületi punkció során
A gyermekkori reumatikus betegségek kezelése során az ízületi gyulladás gyors kontrollját lehet elérni a lokális ízületi kezelésekkel. Ennek során az ízület üregét egy vékony tűvel megszúrjuk, a felgyülemlett gyulladásos izzadmányt lebocsátjuk (csapoljuk) és a beavatkozás végén az ízület üregébe hosszú hatású szteroidot injektálunk (intraartikularis szteroid kezelés).
Az eljárás nagyobb ízület, illetve jelentősebb folyadékgyülem jelenléte esetén nem különösebben fájdalmas, egy vérvételhez hasonlíthatjuk. Igényli ugyanakkor a gyermek együttműködését, kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy a fájdalmasság nagyobb mértékben függ a gyermek kooperációján, mint a beavatkozást végző gyakorlatán. Ha ugyanis a szúrás során mozgatja a végtagját, megfeszíti az izomzatát, akkor azzal erős fájdalmat provokálhat (tulajdonképpen ráfeszíti az ízületi stukturákat a tűre).
Először nézzük meg, hogy is zajlik a beavatkozás?
– képes bemutató
Gyermekként senki nem szeretné
azt hallani,
hogy “csak egy szúnyogcsípés
lesz.”
A FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS
LEHETŐSÉGEI
A beavatkozás fájdalmasságát nagyban befolyásolja a gyermek szorongása, félelmei is. Minden szempontot figyelembe kell vennünk és minden segítséget meg kell adnunk, hogy a gyermek a lehető legkevesebb rossz emlékkel távozzunk tőlünk.
FÁJDALOM, FÉLELEM
Helyi érzéstelenítés
EMLA krém
A beavatkozás előtt kell közvetlenül alkalmazni. Alkalmazható vérvételekhez is.
Helyi érzéstelenítés
Lidocain spray
Hatása gyorsabban kialakul, mint az EMLA-nak.
Általános érzéstelenítés
Altatás
Altatóorvos segítségével alkalmazzuk. Az altatószert intravénásan adagoljuk, vagyis a beavatkozás előtt branül szúrás szükséges. A gyermek életfunkcióit a beavatkozást követően, az ébredés fázisában, monitoroznunk kell.
Általános érzéstelenítés
Éber szedáció
Az éber szedációs készülék oxigén és nitrogén oxidul gázok keverékét lélegezteti be. A dinitrogén-oxid fájdalomcsillapító hatású, csökkenti a fájdalomérzetet és növeli a fájdalomküszöböt. A beteg a beavatkozás közben éber, de nem érez fájdalmat vagy szorongást. Az 50%-os oxigénkoncentráció – mintegy kétszerese a környezeti levegőnek – biztosítja a belélegzett gáz megfelelő oxigéntartalmát.
Mik az éder szedáció előnyei?
- Az éber szedálás nem altatás. A gyermek nem veszíti el eszméletét, nem lesz magatehetetlen, mint a klasszikus általános anesztézia esetében.
- Szükség szerinti alkalmazást tesz lehetővé, a rendszer úgy van kialakítva, hogy nem lehetséges túladagolás – így bármily furcsán hangozhat elsőre, a gyermek maga tudja adagolni a szükséges mennyiséget.
- Az éber szedáció abban az esetben alkalmazható, amikor gyorsan kialakuló és gyorsan megszűnő fájdalomcsillapításra van szükség, illetve ha a kezelt fájdalom intenzitása enyhe vagy közepes, és meghatározott ideig tart.
- A fájdalomcsillapító hatása néhány légvétel után jelentkezik és használatának abbahagyása után néhány percen belül megszűnik.
- Egy hónapnál idősebb gyermekeknél és felnőtteknél alkalmazható.
- Külön előnye, hogy előzetes vénabiztosítást nem igényel, illetve hosszabb megfigyelés sem szükséges a beavatkozást követően.
Amit az éber szedáció előtt el kell mesélnünk:
Az éber szedáció többnyire újdonságként hat a gyermekek nagy részénél, tehát a részletes magyarázat elősegíti az együttműködést.
- A dinitrogén-oxid/ oxigén elegy 6-7-szeri belélegzése után a gyermek elkezdi érezni az első hatásokat, amelyek rendszerint a végtagok zsibbadásérzetével kezdődnek.
- A beadás után körülbelül egy perccel a beteg lebegést érez, és a gátlások feloldódása miatt elernyedést tapasztal. Ebben a kezdeti szakaszban a páciens a közeli hangokat egyre távolabbiként hallja.
- A folyamatos inhaláció harmadik percének a végére a gyermek eléri az analgézia (fájdalomcsökkentő hatás) csúcsát. A lebegésérzés keveredhet ájulásérzettel. Ezt előre közölni kell a beteggel, hogy elkerüljük a stresszt és az aggódást.
- Az adagolás első perceiben a páciens érzékeli a gáz nevettető hatását, valamint érezhet késztetést beszédre, vagy annak közlésére, amit érez. Előzetesen informálni kell, hogy kerülje a beszédet, mivel a beszéd növeli a légköri levegő tüdőbe jutásának kockázatát, és így hígítja a gázgyógyszert. A nevetési inger általában ideiglenes.